Tiger
Siupel Admin
Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 3 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Sieciechowice
|
Wysłany: Wto 22:33, 07 Paź 2008 Temat postu: parkour |
|
|
Parkour
Le parkour (IPA: [paʁ.'kuʁ], często skracane do PK) bądź l'art du déplacement (fr. sztuka przemieszczania się) jest pochodzącą z Francji formą aktywności fizycznej (dla niektórych stylem życia i filozofią) spopularyzowaną dzięki filmowi Yamakasi - współcześni samurajowie. Często bywa mylony z Freerunem, wielu ludzi uważa się za uprawiających parkour, gdy tak naprawdę trenują Freerun.
Idea Le Parkour
Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najefektywniejszy i jak najprostszy sposób przy wykorzystaniu swojego ciała i jego możliwości, oraz tego wszystkiego, co nas otacza, obojętnie czy jest to aglomeracja, czy też łono natury, jak np. las, góry. W "filozofii" parkour zawiera się również dążenie do doskonalenia własnej osoby i wzmacniania siebie zarówno fizycznie jak i psychicznie. Osoba uprawiająca parkour to traceur.
Nazwa "parkour" to neologizm stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a - Huberta Koundé[1]. Pochodzi od francuskiego słowa "parcours" – trasa, droga, przebieg. To z kolei wywodzi się z łacińskiego "percursus"[2].
Za twórcę parkour uznaje się Davida Belle'a. Jednak podstawy myśli Le Parkour'a powstały już podczas wojny w Wietnamie kiedy to żołnierze wykorzystywali proste akrobatyczne umiejętności do pokonywania przeszkód w trudnym terenie.
Definicja Le Parkour
Parkour jest to sztuka efektywnego przemieszczania sie w dowolnym terenie z wyznaczonego sobie punktu A do punktu B pokonując wszystie napotkane przeszkody technikami Parkour. W Parkour nie chodzi tylko o naukę technik, ale także o rozwijanie wszystkich cech potrzebnych nam do wykonywania ich (szybkość, kondycja, zręczność), oraz kształtowanie charakteru. Ważnym aspektem jest trening siłowy.
Osoba, która uprawia Parkour to: rodzaj męski traceur (czytaj: traser), rodzaj żenśki traceuse (czytaj: trasyz).
Techniki Parkour:
Pop Vault (fr. Passe Muraille - czytaj: pas muraj)
Monkey\King Kong Vault (fr. Saut de Chat - czytaj: so dy sza)
Cat Leap (fr. Saut de Bras - czytaj: so dy bra)
Gap Jump (fr. Saut de Détente - czytaj: so dy detąt)
Precision Jump (fr. Saut de Précision - czytaj: so dy presizją)
Roll (fr. Roulade - czytaj: rulad)
Underbar (fr. Franchissement - czytaj: frąszismą)
Turn Vault (fr. Demi-tour - czytaj: dymi tur)
Tic Tac
Two Handed Vault
Speed Vault
Kash Vault
Lazy Vault
Balance
Powyższa lista nie jest ścisłym spisem technik parkour. Lista ta jest umowna, a więc nie można powiedzieć, że nie ma więcej ruchów, które pozwalają efektywnie się przemieszczać.
Wiencej o technikach w dziale początkujący
Rozprzestrzenianie się parkour na świecie
Film Luca Bessona "Yamakasi - współcześni samurajowie" późniejsza jego część oraz film 13 Dzielnica z założycielem zespołu parkour Davidem Belle'm był swoistym zapalnikiem w rozprzestrzenianiu się parkour po świecie. Bardzo duży wpływ na boom związany z PK miała Anglia. Powstały tam dwa dokumenty: "Jump London" i zaraz po nim "Jump Britain", które miały przedstawiać parkour. Popularność parkour wywołała w międzynarodowej społeczności spory, oskarżenia o komercję i o ogólne zatracenie głównych wartości, które niesie ze sobą filozofia parkour.
Co nie należy do parkour?
Parkour to nie pojedyncze techniki (nie używa się formy "tricki"!), ani nieprzemyślany i nietrenowany bieg czy ucieczka. Do PK nie należą również (choć bardzo często są do niego przypisywane) rozmaite tricki freerunowe czy akrobatyczne, takie jak salta,oraz mnóstwo innych ruchów zupełnie bezużytecznych przy właściwym, efektywnym przemieszczaniu się. W tym miejscu zarysowuje się różnica między (często pozorną) efektownością (freerun), a efektywnością (parkour). W parkour nie ma miejsca na brawurę i szaleństwa. Każdy ruch musi być przemyślany i mieć jakikolwiek cel inny niż popis. Parkoura niemożna pojmować jako pojedyńczych elementów, trzeba na niego patrzeć jako na całokształt biegu, mający na celu przebycie danej trasy w różnych okolicznościach, w jak najszybszym tępie zwarzając na to aby zmniejszyć do minimum możliwość wystąpienia jakiegoś wypadku, czy kontuzji, czego nie daje nam freerun obfitujący w niebezpieczne i kaskaderskie ewolucje mające na celu nie funkcjonalność ale ozdobność.
Ciekawostki
Sébastien Foucan, jeden z najlepszych na świecie freerunnerów, wystąpił w filmie Casino Royale, w roli Mollaki, ściganego przez Bonda handlarza bronią. W scenach ze swoim udziałem zaprezentował całą gamę technik PK.
W filmie Live Free or Die Hard (Szklana pułapka 4) możemy w kilku scenach podziwiać popisy Cyrila Rafaelli. Najbardziej efektowną jest ta, w której schodzi w kilka sekund z czteropiętrowego budynku.
Osoby które grały w filmie Yamakasi - współcześni samurajowie do dzisiaj uprawiają parkour we Francji. Jest ich pasją, a nie zawodem, ponieważ - jak twierdzi David Belle (twórca i jeden z głównych propagatorów parkour) - "Parkour jest dla tych, którzy chcą żyć z nim, a nie z niego"
W znanym programie telewizyjnym Top Gear miał miejsce sześciomilowy wyścig między dwoma freerunnerami: Danielem Ilabaca i Kerbie'm a Peugeotem 207 prowadzonym przez Jamesa Maya. Wyścig rozpoczął się na obrzeżach Liverpoolu, a zakończył w centrum przy budynku Livera. Wygrali freerunnerzy.
David Belle, twórca i prekursor Le parkour wystąpił w filmie p.t 13 dzielnica, oraz w filmie który za niedługo ukaże się w kinach. Nosi on tytuł Babilon A.D. Dodatkowo w 13 dzielnicy jest kilka bardzo ciekawych scen z wykorzystaniem tej właśnie sztuki.
Made By:
[link widoczny dla zalogowanych] XD
Post został pochwalony 0 razy
|
|